Audacity.cz/Fórum/Kompresní efekty na celé zvukové záznamy – jak na to?

Kompresní efekty na celé zvukové záznamy – jak na to?

Chtěl bych se zeptat, jestli je možné použít kompresi na celý zvukový záznam. Mám v plánu zpracovat nějaké nahrávky, ale nejsem si jistý, jak správně aplikovat kompresi. Je to něco, co by se mělo dělat na celém tracku nebo spíš na jednotlivých stopách? Jak to vlastně funguje, když chci, aby zvuk byl vyváženější a třeba i hlasitější? Zkoušel jsem už kompresi používat na jednotlivé části, ale nikdy jsem se neodvážil použít ji na celý záznam. Jaké jsou výhody a nevýhody takového přístupu? Nemůže to mít vliv na kvalitu zvuku nebo něco podobného? A co nastavení? Existují nějaké osvědčené hodnoty pro attack a release, které by fungovaly obecně pro všechny typy nahrávek? Taky by mě zajímalo, jestli je důležité dělat nějaké další úpravy po aplikaci komprese. Někdo říká, že je dobré dodatečně upravit EQ nebo přidat další efekty, ale já tomu moc nerozumím. Jak to vlastně udělat správně a co všechno si mám pohlídat? Jaké jsou praktické tipy a triky pro práci s kompresí v Audacity? A nakonec, jak zjistit, že jsem to udělal dobře a zvuk zní tak, jak má? Díky za každou radu!

184 slov
1.8 minut čtení
27. 6. 2022
Josef Vyskočil

Použití komprese na celý zvukový záznam je úplně běžný postup a může ti pomoct dosáhnout vyváženějšího a hlasitějšího zvuku. Je to fajn, pokud chceš, aby byl zvuk konzistentní, ale má to i svý úskalí. Když použiješ kompresi na celém tracku, můžeš ztratit dynamiku, což je něco, co se ti asi nebude líbit, hlavně pokud nahráváš hudbu.

Pokud se rozhodneš kompresi nasadit, tak si hraj s nastavením – attack a release záleží na tom, co nahráváš. Obecně platí, že pro vokály můžeš zkusit něco kolem 10-30 ms pro attack a 100-200 ms pro release. Pro nástroje se to může lišit. Je dobrý to ladit podle toho, jak to zní.

Po aplikaci komprese většinou doporučujou udělat i EQ úpravy, protože komprese ti může zvýraznit určité frekvence nebo naopak potlačit. Takže se podívej na to, co ti to udělalo se zvukem a podle toho upravuj. Další efekty jako reverb nebo delay můžeš přidat až po kompresi, to dá zvuku víc prostoru.

Když jde o praktické tipy v Audacity, tak nejdřív vždy poslouchej bez efektu a pak s ním. Srovnávej! Ať víš, jestli jsi nešel moc daleko. Nezapomeň používat i funkci „Undo“, když to nebude znít jak chceš. A nakonec sleduj metering – jestli nejsi moc blízko k clippingu nebo jestli ti nezmizela dynamika.

Důležitý je mít ucha otevřený a nebát se experimentovat, každá nahrávka je jiná.

219 slov
2.2 minut čtení
14. 1. 2024
Jakub Janeček

Kompresor na celej track je rozhodně možnost, ale chce to opatrnost. Když použiješ kompresi na celý záznam, můžeš docílit vyváženějšího zvuku a zvýšit hlasitost, ale dávej pozor, abys nezničil dynamiku. Mnozí dělají kompresi na jednotlivých stopách a pak aplikují lehkou kompresi na celkový mix.

Nastavení závisí na tom, co nahráváš. Obecně platí, že pro attack hodnoty někde mezi 10-30 ms a release mezi 50-200 ms jsou ok pro většinu věcí. Ale nejlepší je vždycky poslouchat a upravovat podle potřeby. Po kompresi se hodí udělat i EQ – můžeš zesvětlit výšky nebo utlumit basy, aby to znělo lépe.

Další efekty jako reverb nebo delay můžou dodat hloubku, ale buď s tím opatrnej, aby to nebylo přeplácané. Když jsi to udělal dobře, měl bys mít pocit, že zvuk je jasnější a "plnější" bez ztráty detailů. Zkus to prostě a poslouchej, co to dělá! V Audacity máš vše potřebný na dosah ruky, tak si to v klidu vyzkoušej.

155 slov
1.6 minut čtení
26. 5. 2024
Ivana Poláková
Audacity.cz/Články/Úprava hlasu
Komprese jako klíč k vyrovnání dynamiky hlasového záznamuObjevte, jak komprese může transformovat váš hlasový záznam a vyřešit problémy s rozdíly v hlasitosti, aby váš zvuk zněl profesionálně a vyváženě.
1000 slov
10 minut čtení
18. 5. 2022
Jan Procházka
Přečíst článek
Podobné otázky