Audacity.cz/Fórum/Jaké efekty použít pro živé nahrávky v Audacity?

Jaké efekty použít pro živé nahrávky v Audacity?

Zdravím, chci se zeptat, jaké efekty byste doporučili pro živé nahrávky v Audacity. Mám nějaké nahrávky z koncertů a rád bych je trošku vylepšil. Myslím tím třeba zpracování zvuku, aby to znělo lépe, než jen surová stopa. Vím, že Audacity má spoustu různých efektů jako ekvalizér nebo reverb, ale nejsem si jistý, co přesně použít a jak. Jaké kombinace efektů byste doporučili? A je lepší upravovat jednotlivé stopy zvlášť nebo se soustředit na celou nahrávku najednou? Pokud máte nějaké tipy na nastavení efektů pro různé nástroje nebo vokály, určitě se o ně podělte. Rád bych, aby to pak znělo co nejprofesionálněji a zachovalo si atmosféru živého vystoupení. Díky za rady!

110 slov
1.1 minut čtení
28. 10. 2024
Marek Soukup

Zpracování živých nahrávek v Audacity může být dost zábavné. Doporučil bych začít s ekvalizérem – tady si můžeš pohrát s basama a výškama, aby to znělo plnější. Pak určitě zkus přidat kompresor, ten pomůže vyrovnat hlasitosti a udělat zvuk konzistentnější. Reverb je fajn pro dodání pocitu prostoru, ale opatrně, ať to neznělo jako v jeskyni. Zkus to nastavit tak, aby to tvořilo příjemný pocit bez přehánění.

Pokud máš víc nástrojů nebo vokály, lepší je upravit každý zvlášť. Když to uděláš na celou nahrávku, můžeš přijít o detaily. Taky si dej pozor na pískání nebo brum, tyhle rušení se dají odstranit pomocí noise reduction.

Nezapomeň na volume leveling před tím než to smícháš dohromady. Bude to znít líp, když budeš mít kontrolu nad tím, co se nakonec dostane do finálního mixu. Hodně štěstí!

130 slov
1.3 minut čtení
31. 8. 2024
Milada Suchá

Pokud chceš vylepšit živé nahrávky v Audacity, tak doporučuji začít s ekvalizérem – tím můžeš zvýraznit některé frekvence a potlačit jiné, což dost pomůže. Reverb je taky super pro dodání hloubky a atmosféry, ale pozor na to, aby to nepřehnal, jinak to může znít jako pod vodou. Kompresor ti zase pomůže vyrovnat dynamiku, což je fajn pro udržení konzistentního zvuku.

Když máš víc stop, tak je dobrý upravit každý nástroj zvlášť, protože každý zní jinak a potřebuje trochu jinou péči. Například vokály mohou potřebovat víc de-essingu (odstranění syčivých zvuků) a kytary zas víc středních frekvencí.

A ještě jeden tip: na konci dej nahrávku do master efektu. To může být limitér, který zpevní celkovou hlasitost bez zkreslení. Hlavně si hraj s nastavením efektů a poslouchej, co funguje nejlíp pro tvůj zvuk. Hodně štěstí!

132 slov
1.3 minut čtení
21. 5. 2024
Daniel Vyskočil
Audacity.cz/Články/Efekty v Audacity
Dynamika zvuku: Které efekty nejlépe fungují pro živé nahrávky v AudacityObjevte kouzlo dynamiky zvuku a efektů, které oživí vaše živé nahrávky. Podrobný průvodce úpravou zvuku v Audacity s tipy a triky pro každého.
1000 slov
10 minut čtení
6. 11. 2020
Lucie Nováková
Přečíst článek
Podobné otázky