Audacity.cz/Fórum/Jak EQ změní basy v mým tracku?

Jak EQ změní basy v mým tracku?

Zajímalo by mě, jak vlastně EQ ovlivňuje basy v mých skladbách. Když upravuju zvuk pomocí equalizéru, jaké změny se odehrávají v nízkých frekvencích? Mám pocit, že když zvýším basy, tak to někdy zní moc přeplácaně a jindy je to naopak. Jaký je vlastně rozdíl mezi zvýšením a snížením určitých frekvencí? Nechápu, proč někdy basy hrají krásně plně, ale jindy zní tak slabě nebo i plechově. Když mám v tracku hodně nástrojů, co by mělo být mým cílem při EQ? Měli byste říct, že je lepší zvýraznit určité basové frekvence nebo raději vyčistit prostor pro ostatní nástroje? Jak se vlastně dá najít ta správná rovnováha mezi basovými linkami a ostatními nástroji? A je dobrý nápad použít nějakou přednastavenou hodnotu EQ, nebo je lepší experimentovat s různými nastaveními? Jak se to dá udělat, abych ve svých trackech docílil toho, že basy budou znít silně a jasně, ale ne přehnaně? Mám pocit, že hodně lidí se snaží o ten „booming“ zvuk basů, ale někdy to spíš působí jako chaos. Takže co si o tom myslíte? Jaký vliv má EQ na celkový zvuk tracku a jak to vlastně funguje v praxi?

187 slov
1.9 minut čtení
28. 9. 2023
Vladimíra Zichová
Vladimíra Zichová

EQ je fakt důležitá věc, hlavně když mluvíme o basech. Když zvýšíš basy, tak to rozhodně může znít plně, ale pokud to přeženeš, tak ti to hodně zamíchá s ostatníma nástrojema a všecko se může stát dost chaotickým. Snižování určitých frekvencí naopak pomůže uvolnit místo pro ostatní zvuky, což je dobrý způsob, jak se vyhnout přeplácanosti.

Je dobrý si uvědomit, že každý nástroj má svoje frekvenční spektrum a pokud v tracku hraje víc nástrojů, tak bys měl hledat rovnováhu mezi basovou linkou a tím, co dělají ostatní. Někdy stačí jen lehce upravit EQ na basech nebo jiných nástrojích, aby se to hezky propojilo.

Pokud jde o přednastavení EQ, osobně bych doporučil spíš experimentovat. Každý track je jiný a to, co funguje jinde, nemusí nutně fungovat u tebe. Hraj si s různýma nastaveníma a poslouchej, co se děje. To "booming" může být super, ale musíš dávat pozor na to, aby to neznělo jako bordel. Takže najdi tu správnou rovnováhu a neboj se zkoušet různé přístupy.

164 slov
1.6 minut čtení
26. 1. 2025
Markéta Veselá
Markéta Veselá

Když hraješ s EQ na basech, tak se to hodně odráží na tom, jak vnímáš celkový mix. Zvyšování basů může znít super, ale pokud to přeženeš, tak se ti to zamotá a zní to plechově nebo prostě přeplácaně. Hlavně si dej pozor na frekvence kolem 200-300 Hz, tam se často tvoří mud a chaos. Když chceš, aby basy hrály hezky plně, můžeš experimentovat s nízkými frekvencemi kolem 60-100 Hz pro ten „boom“ efekt, ale opatrně, jinak ti to zabije prostor pro ostatní nástroje.

Zkus spíš čistit frekvence, které nerovnoměrně kolidují s ostatními nástroji. Například když máš klavír nebo kytaru, můžeš trochu ubrat v místech, kde se překrývají s basovou linkou. Takže místo abys zvyšoval, radši hledej ty „kolize“ a vyčisti je.

Pokud jde o přednastavené hodnoty EQ, občas můžou být užitečné jako startovní bod, ale je lepší si hrát a experimentovat. Každý track je jiný a chce trochu jiný přístup. Nakonec jde o to najít rovnováhu a naučit se poslouchat, co funguje. Takže hraj si s EQ, zkoušej různý nastavení a poslouchej, co dává smysl pro tvůj zvuk.

178 slov
1.8 minut čtení
15. 10. 2023
Markéta Veselá
Markéta Veselá