Audacity.cz/Fórum/Co dělat, když má každý host jinou úroveň hlasitosti?

Co dělat, když má každý host jinou úroveň hlasitosti?

Situace, kdy při nahrávání podcastu nebo jiného zvukového projektu mají jednotliví hosté různou úroveň hlasitosti, může být opravdu frustrující. Jak to vyřešit? Vždycky se snažím, aby všichni mluvili do mikrofonu stejně, ale když máte různé osobnosti a styly, tak je to těžké. Někdo mluví tiše, jiný zase naopak hodně nahlas a pak je tu ještě ten, co křičí jako by byl na koncertě. Jak to zvládnout? Co třeba udělat předem? Mám zkoušet nastavit nějaké úrovně předem v Audacity? Je dobré mít mikrofony se stejnými parametry, nebo je variabilita v pořádku? A co postprodukce? Jak upravit nahrávku, aby všechny hlasy zněly vyrovnaně? Mám používat normalizaci nebo kompresi? Jaký je rozdíl a kdy co použít? Vždycky si říkám, jaké jsou nejlepší praktiky pro mixování různých hlasů. Jestli se někdo potýkáte s podobným problémem, budu vděčný za vaše tipy a triky! Chtěl bych mít profesionální zvuk a ne aby posluchači museli neustále upravovat hlasitost na svých zařízeních. Jak to děláte vy? Díky moc!

160 slov
1.6 minut čtení
23. 1. 2025
Martina Vobořilová
Martina Vobořilová

Když máš hosty s různou hlasitostí, je to fakt otravný. Zkus mít mikrofony na stejný úrovni, ale stejně to nemusí fungovat. Určitě je dobrý udělat nějaký zkoušky předem a najít si optimální pozici, aby mluvili do mikrofonu stejně. V Audacity můžeš nastavit úroveň nahrávání, třeba pomocí normalizace, což vyrovná úrovně až po nahrání. Komprese je zase o tom, že ti zmenší dynamiku zvuku a hlasy se nebudou tolik lišit, ale můžeš tím ztratit trochu přirozenosti. Takže v postprodukci zkus nejdřív normalizaci a pak kompresi, abys dostal vyrovnanější zvuk. A jo, pokud máš možnost, snaž se mít stejný mikrofony, ale variabilita taky není konec světa. Hlavně nezapomeň na sluchátka při mixování, aby ses ujistil, že to zní dobře! Všichni posluchači ocení, když nebudou muset furt štelovat hlasitost.

126 slov
1.3 minut čtení
2. 1. 2025
Radek Jonáš
Radek Jonáš

Když máš různé úrovně hlasitosti, nejlepší je si to nastavit už při nahrávání. Pokud možno, dej hostům stejný typ mikrofonů a snaž se je posadit na stejné místo. Můžeš použít nějaký předzesilovač, aby to bylo vyrovnanější. Co se týče postprodukce, normalizace ti může srovnat úroveň hlasitosti, ale jestli chceš víc kontrolovat dynamiku, komprese je super. S kompresorem můžeš ztlumit ty, co křičí, a zvýšit ty, co mluví potichu. Obecně platí, že v mixu bys měl mít hlasitost všech hlasů stejnou nebo alespoň blízko sebe. Když to pak posluchači poslechnou, nebudou muset furt šmátrat po ovladači. Takže zkus experimentovat s těma efektama a uvidíš, co ti nejlíp sedne.

107 slov
1.1 minut čtení
17. 1. 2025
Simona Vondrová
Simona Vondrová