Audacity.cz/Fórum/Co je to EQ a jak ho používat při masteringu?

Co je to EQ a jak ho používat při masteringu?

Představte si, že jste v procesu mixování a masteringu skladby, ale něco tam prostě nehraje tak, jak by mělo. Narazili jste na pojem EQ, ale vlastně nevíte, co to přesně je a jak ho správně používat, abyste dosáhli co nejlepšího zvuku. Co to EQ vlastně znamená? Jaké jsou jeho hlavní funkce? A proč je tak důležité ho mít na paměti během masteringu? Pochopil jsem, že se jedná o ekvalizér, což je nástroj pro úpravu různých frekvencí zvuku, ale jak ho nastavit správně? Jaké frekvence bych měl zvýraznit nebo naopak potlačit? A jak se EQ liší v různých fázích produkce? Je lepší používat EQ na jednotlivé stopy nebo až ve finálním masteringu? Rád bych věděl i o nějakých tipech a trikech, které by mohly pomoct. Například, kolik db by bylo vhodné přidat nebo ubrat? A co když mám pocit, že některé nástroje zanikají v mixu? Jak to vyřešit s pomocí EQ? Vím, že existuje spousta různých typů EQ a každý má své specifické použití – jaké typy doporučujete pro mastering a proč? Na co si mám dávat pozor, abych se vyhnul tomu, že mi zvuk přijde příliš umělý nebo nezvučný? Takže prosím, mohl by někdo osvětlit tyhle věci kolem EQ a jeho úlohy při masteringu? Dík!

205 slov
2.1 minut čtení
27. 8. 2024
Renata Svobodová
Renata Svobodová

Takže EQ je vlastně ekvalizér a je to super nástroj, co ti pomůže upravit zvuk v mixu. Hlavní funkce EQ je zvýraznit nějaké frekvence, třeba basy nebo výšky, a potlačit ty, co zní blbě nebo moc dominují. Při masteringu se hodí mít na paměti celkový zvuk, aby se všechno hezky spojilo.

Obecně platí, že pokud ti nějaký nástroj zaniká, můžeš zkusit zvýraznit jeho frekvence – třeba kytara většinou hraje kolem 200-500 Hz, takže když ji potlačíš v nižších frekvencích, může víc vyniknout. Naopak, jestli máš něco, co moc „křičí“, tak ho zkus utlumit třeba od 2 kHz výš.

Pokud jde o db, tak kolem 3 dB až 6 dB je fajn začátek. Ale pozor na to, abys to nepřehnal, jinak to může znít uměle. Důležitý je taky používat EQ jak na jednotlivé stopy, tak i na finální mastering. Na jednotlivých stopách ti to pomůže vyčistit mix a na masteru doladit celkový zvuk.

Co se týče typů EQ, doporučuju používat parametric EQ pro detailní úpravy a třeba linear phase EQ pro mastering kvůli minimalizaci fázových posunů. Sleduj si ale, aby to neznílo uměle – máš tam hromadu možností a někdy méně je víc.

Nezapomeň testovat na různých systémech a procházet mix s čerstvýma ušima po nějakým čase. Když budeš mít pocit, že je něco divnýho, dej si pauzu a pak se na to podívej znovu.

222 slov
2.2 minut čtení
1. 2. 2025
Josef Krejčík
Josef Krejčík

EQ, neboli ekvalizér, je vlastně nástroj na úpravu zvukových frekvencí. Pomocí něj můžeš zvýraznit nebo potlačit určité frekvence v mixu, což je super pro vyřešení problémů, když něco prostě nehraje. Na masteringování je to klíčové, protože ti umožňuje doladit celkový zvuk skladby.

Obvykle se doporučuje pracovat s EQ na jednotlivých stopách už při mixu, než se dostaneš k masteringu. Tím pádem máš víc kontroly a můžeš zabránit tomu, aby se nástroje v mixu „ztrácely“. Například pokud ti kytara zní příliš tlumeně, zkus zvýšit frekvence kolem 3-5 kHz. Naopak u basy můžeš potlačit nějaké nízké frekvence pod 50 Hz, aby se to nepletlo s kopákem.

Pokud jde o tipy – obvykle se doporučuje dodržovat úpravy okolo 1-3 dB na začátek. Když to přeženeš, zvuk může znít nepřirozeně. Každopádně pozor na to, jak reagují různé frekvence společně.

Co se typů EQ týče, pro mastering je fajn používat parametrické EQ, protože tam můžeš přesně vybrat frekvence, které chceš upravit. Vždycky je dobrý mít na paměti i použít pásmový EQ pro jemnější úpravy a také věnovat pozornost tomu, jak EQ ovlivňuje dynamiku skladby.

Nezapomeň testovat poslech na různých reproduktorech nebo sluchátkách a snaž se vyhnout přehnaným úpravám – chceš, aby zvuk zůstal přirozený a příjemný na poslech.

201 slov
2 minut čtení
23. 10. 2024
Romana Drábková
Romana Drábková