Audacity.cz/Fórum/Jaký vliv má špatná vzorkovací frekvence na kvalitu zvuku?

Jaký vliv má špatná vzorkovací frekvence na kvalitu zvuku?

Rád bych se zeptal, jak vlastně ovlivňuje špatná vzorkovací frekvence celkovou kvalitu zvuku. Když nahrávám v Audacity nebo jiném programu a použiji nízkou vzorkovací frekvenci, co se přesně děje s mým zvukem? Mám pocit, že to může mít nějaký zásadní dopad, ale nejsem si jistý, jak moc. Slyšel jsem o tom, že když je vzorkovací frekvence příliš nízká, může to způsobit různé artefakty a zkreslení. Co to přesně znamená? Jaký je rozdíl třeba mezi 44.1 kHz a 48 kHz? A co když nahrávám zvuk pro video? Je důležité dodržovat určité standardy pro kvalitu zvuku? Jaké problémy se mohou vyskytnout, pokud na to nebudu dbát? Zajímalo by mě také, zda byste mohli doporučit nějaké tipy, jak vybrat správnou vzorkovací frekvenci pro různé projekty, jako jsou podcasty nebo hudební nahrávky. Děkuji za všechny rady a informace!

134 slov
1.3 minut čtení
21. 11. 2020
Andrea Jirková
Andrea Jirková

špatná vzorkovací frekvence má fakt velký vliv na zvuk. Když nahráváš na nízkou frekvenci, jako třeba 22.05 kHz, můžeš slyšet, že zvuk je rozmazaný, nebo jakoby plechový. To je kvůli tomu, že ne všechny detaily se zachytí. 44.1 kHz je standard pro CD a většina hudby, zatímco 48 kHz se často používá pro video, protože to je víc kompatibilní s filmovým zvukem.

Když nahráváš pro video, je dobrý dodržovat tyto standardy, jinak se ti může stát, že zvuk nebude lícovat se obrazem nebo to bude znít divně. Například když máš nízkou vzorkovací frekvenci, tak ti můžou vzniknout artefakty, což jsou takové podivné zvuky, co kazí celý dojem.

Tipy na výběr vzorkovací frekvence? Pokud děláš podcasty, 44.1 kHz stačí, ale pokud chceš kvalitnější hudbu nebo něco pro film, tak radši 48 kHz nebo víc. Vždycky je lepší mít vyšší vzorkovací frekvenci a pak to případně snížit než začínat s něčím moc nízkým. Takže si dej na to pozor!

155 slov
1.6 minut čtení
29. 9. 2023
Oldřich Dobiáš
Oldřich Dobiáš

Když použiješ špatnou vzorkovací frekvenci, tak to může fakt zkazit zvuk. Když je frekvence nízká, třeba 22 kHz nebo ještě méně, tak ti začnou vylézat na povrch zvukový artefakty, jako je aliasing. To je, kdy se vyšší frekvence špatně zaznamenají a vytvoří falešný zvuk, co slyšíš jako nějaké divné hučení nebo zkreslení. Rozdíl mezi 44.1 kHz a 48 kHz není zas tak obrovský, ale 48 kHz se často používá ve videu, protože je víc standardní pro filmový zvuk. Když nahráváš zvuk do videa, tak je dobrý dodržovat tyhle standardy, protože pak ti to ušetří problémy s přizpůsobováním zvuku později.

Pokud chceš nahrávat podcasty nebo hudbu, tak pro většinu věcí bude stačit 44.1 kHz, ale klidně můžeš zkusit i 48 kHz, jestli chceš mít víc prostoru pro editaci. Hlavně se vyhni nízkým hodnotám jako 16 kHz – tam už toho moc neuslyšíš a kvalita bude hodně špatná. Takže radši drž frekvenci nad 44 kHz a buď v pohodě.

156 slov
1.6 minut čtení
21. 9. 2024
Jan Slavík
Jan Slavík