Audacity.cz/Fórum/Jaké EQ techniky používat pro vyčištění zvuku v mixu?

Jaké EQ techniky používat pro vyčištění zvuku v mixu?

Zajímalo by mě, jaké konkrétní EQ techniky se osvědčily při vyčištění zvuku v mixu? Slyšel jsem, že existují různé přístupy k tomu, jak udělat jednotlivé stopy v mixu jasnější a čistější. Co třeba vyřezávání frekvencí nebo zvýrazňování určitých pásmem? Jak se rozhodujete, které frekvence snížit nebo zvýšit? A co třeba použití high-pass filtru? To prý může pomoci odstranit nežádoucí nízké frekvence, ale neznám přesně, jak to aplikovat. Jaké máte tipy na to, aby vokály nebo nástroje lépe sedly do celkového mixu? Taky by mě zajímalo, jak se vyhnout problematickým frekvencím, které by mohly způsobit mudrlantství nebo míchání zvuku. Uvítal bych praktické rady a také případné příklady z vaší zkušenosti. Jaké jsou vaše oblíbené techniky EQ a co vám pomohlo dosáhnout čistějšího zvuku?

122 slov
1.2 minut čtení
1. 6. 2023
Jiří Krejčík
Jiří Krejčík

Existuje spousta technik EQ, co ti můžou pomoct s vyčištěním zvuku. High-pass filtr je fakt základ - tím zbavíš stopy nežádoucích nízkých frekvencí, co akorát dělaj nepořádek. Třeba na vokálech je dobrý začít někde kolem 80 Hz a podle potřeby to ladit. Pak je tady vyřezávání problematických frekvencí - zkus najít ty, co zní špatně nebo mudrově, často to bývá kolem 200-500 Hz. Když se ti něco nezdá, zkus udělat úzký boost a pomalu přejíždět přes frekvenční spektrum, abys našel ten problém.

Další tip je zvýraznit důležitý pásma - třeba vokály v 3-5 kHz pro jasnost. Ale opatrně, ať to nepřeháníš, jinak to bude znít agresivně. A pokud jde o nástroje, dej pozor na to, jak se míjejí s vokály; občas můžeš z nástroje sundat trochu ve stejným pásmu jako mají vokály.

Celkově platí „méně je více“ – snaž se EQ používat s citem. Na konci si poslechni mix na různých zařízeních, abys věděl, jak to zní jinde. Když se zaměříš na tyhle základní techniky, určitě ti pomůžou dosáhnout čistšího zvuku.

170 slov
1.7 minut čtení
14. 11. 2024
Ivana Stará
Ivana Stará

Když jde o vyčištění zvuku v mixu, tak EQ techniky jsou fakt důležitý. Začal bych s high-pass filtrem - ten je super na odstranění nežádoucích nízkých frekvencí, který dělaj mudrlantství. Třeba vokály, ty často potřebujou sundat něco pod 80 Hz, aby byly čistší a nezabíraly místo. Pak je dobrý se podívat na vyřezávání problémových frekvencí – obvykle se to dělá v pásmu 200-500 Hz, kde se často hromadí "muddiness". Když slyšíš, že to zní zakouřeně, tak zkus vyřezat třeba kolem 300 Hz.

Zvýrazňování určitých frekvencí může taky pomoct. U vokálů to bývá třeba okolo 3-6 kHz pro víc jasnosti a přítomnosti. Ale opatrně, abys to nepřehnal, jinak to začne být ostrý. Jinak když mixuješ nástroje, tak můžeš experimentovat s carvingem – jakože udělat prostor pro každý nástroj v mixu. Třeba když máš klavír a basu, tak se snaž vyčistit basu od středních frekvencí, aby klavír lépe vynikl.

Taky nezapomeň poslouchat mix na různých zařízeních – doma, v autě a tak. Každý reproduktor zní jinak a můžeš pak odhalit problémový místa, který bys jinak přehlídnul.

173 slov
1.7 minut čtení
6. 1. 2025
Pavla Netolická
Pavla Netolická