Audacity.cz/Fórum/Jak se používá reverb na vokály pro lepší zvuk?

Jak se používá reverb na vokály pro lepší zvuk?

Zajímalo by mě, jak přesně používat reverb na vokály ve svých nahrávkách, abych dosáhl lepšího zvuku. Vím, že reverb může přidat hloubku a prostor do vokálů, ale nejsem si jistý, jak to správně nastavit. Mám pocit, že když to přeženu, tak se vokály ztrácí v mixu a zní to jako kdyby zpěvák byl někde v jeskyni. Na druhou stranu, když je reverb moc slabý, tak mi to přijde, že vokály jsou příliš suché a neatraktivní. Jaké máte zkušenosti s různými typy reverbu? Měli byste doporučit nějaké konkrétní nastavení pro různé styly hudby? Jak taky ovlivňuje výběr reverbu celkovou atmosféru písně? A co třeba délka dozvuku nebo mixování levelu reverbu vůči suchému signálu? Je dobré používat reverb na všechny vokály nebo jen na hlavní zpěv? Co si myslíte o použití různých typů reverbu na pozadí versus přední vokály? A ještě bych rád věděl, jestli je lepší používat reverb při nahrávání nebo až při míchání. Děkuji za jakékoli rady!

157 slov
1.6 minut čtení
9. 6. 2024
Vladimíra Eliášová
Vladimíra Eliášová

Reverb na vokály je fakt důležitý, ale chce to cit. Nejdřív si vyber typ reverbu, podle stylu muziky. Například pro pop nebo rock je lepší kratší reverb, aby se vokály neztratily v mixu. Naopak pro ambient nebo něco s atmosférou můžeš zkusit delší reverb, ale pozor na to, aby to nezní jako jeskyně. Délka dozvuku by měla odpovídat tempu a celkovýmu pocitu skladby.

Úroveň mixu reverbu bys měl ladit na základě toho, co chceš slyšet – tak 20-30 % by mohlo být fajn. A jo, experimentuj s různými reverby na hlavní vokály a pak na pozadí. Můžeš třeba zkusit jiný reverb na backing vocals, aby to mělo víc hloubky. Jako poslední tip - reverb přidávej až při míchání, ne při nahrávání, abys měl větší kontrolu nad výsledkem.

126 slov
1.3 minut čtení
14. 12. 2024
Martina Vobořilová
Martina Vobořilová

Reverb je super na vokály, ale je fakt důležitý to nepřehnat. Pokud dáš moc, tak to zní jako by zpěvák byl ve velký jeskyni a ztratí se to v mixu. Obecně platí, že čím kratší doba dozvuku, tím víc vokály sedí v mixu. Zkus třeba nastavit reverb na krátkou dobu kolem 1 sekundy pro pop nebo rock, abys zachoval jasnost. Naopak pro ambient nebo balady můžeš zkusit delší reverb, třeba kolem 2-3 sekund, ale opatrně s úrovní.

Mixuj reverb s dry signálem tak, aby to mělo ten správný prostor, ale pořád bylo jasný, co zpíváš. Neboj se experimentovat s různýma typama reverbu – lehkej plate reverb může dodat vokálům příjemnej nádech bez moc velkýho dozvuku.

Co se týče použití reverbu na všechny vokály – hlavně ho dej na hlavní zpěv, ale klidně trochu na backing vokály, aby se to spojilo dohromady. Na pozadí můžeš použít víc ambientní typy reverbu a na přední vokály spíš něco čistějšího. Pokud nahráváš, tak je většinou lepší nechat reverb na mix – máš víc kontrolu nad zvukem později.

Takže shrnutí: hraj s délkou a úrovní, používej ho chytře a měj na paměti celkovou atmosféru písničky.

189 slov
1.9 minut čtení
16. 12. 2024
Milan Zlámal
Milan Zlámal